Zastosowanie węglika wolframu - sprawdź, gdzie go znajdziesz
Węglik wolframu to związek chemiczny, który składa się z wolframu oraz węgla. Spośród wszystkich znanych związków ma najwyższą temperaturę wrzenia oraz szereg innych imponujących właściwości fizykochemicznych. Dzięki temu znalazł zastosowanie w wielu zróżnicowanych gałęziach przemysłu. Ponadto węglik wolframu stosuje się jako tańszą i bardziej odporną na działanie temperatury alternatywę diamentu. W czym dokładnie można znaleźć węglik wolframu?

Gdzie stosuje się węglik wolframu?

Węglik wolframu może wykazywać różne właściwości w zależności od metody wytwarzania. Wszystkie produkty końcowe wyróżniają się dużą gęstością i twardością. Dodatkowo są odporne m.in. na korozję, rozciąganie i ściskanie. O wszystkich właściwościach węglika wolframu możesz przeczytać w artykule Jakie są właściwości węglika wolframu? Tak pożądane właściwości znalazły zastosowanie w naprawdę wielu różnych gałęziach przemysłu.

Zastosowanie węglika wolframu w narzędziach do obróbki skrawaniem

Węglik wolframu, z którego wytwarza się węgliki spiekane, znajduje zastosowanie we wszelkiego rodzaju narzędziach do obróbki skrawaniem (frezy, wiertła, noże tokarskie, etc.). Pokrywa się nim wierzchnią warstwę, dzięki czemu narzędzia stają się wysoce odporne na ścieranie czy działanie wysokiej temperatury, która powstaje w trakcie procesu obróbki.

Zastosowanie węglika wolframu w górnictwie

Węglik wolframu jest szeroko stosowany w górnictwie i przemyśle wydobywczym. Przebijanie się przez potężne masy skalne wymaga użycia niezwykle wytrzymałych, twardych i odpornych na ścieranie narzędzi, dlatego węglik wolframu wykorzystuje się do produkcji m.in. wierteł wykorzystywanych w przemyśle naftowym czy maszyn drążących. Posiadasz zużyte narzędzia? Prowadzimy skup złomu, m.in. skup węglika spiekanego – sprawdź naszą ofertę.

Zastosowanie węglika wolframu w przemyśle jądrowym

Węglik wolframu znalazł zastosowanie w przemyśle jądrowym ze względu na dużą gęstość. To sprawia, że węgliki są bardzo dobrymi reflektorami neuronów, które stosuje się w reaktorach jądrowych. Wpływają na bezpieczeństwo reakcji łańcuchowych, które zachodzą w urządzeniach, a do tego służą jako ochrona przed promieniowaniem.

Zastosowanie węglika wolframu w przemyśle zbrojeniowym

Ze względu na dużą gęstość i twardość węglik wolframu wykorzystuje się w przemyśle zbrojeniowym. Węgliki, jako alternatywa dla uranu, są używane w produkcji niektórych rodzajów broni przeciwpancernej, która jest przeznaczona do przebijania twardych powierzchni i warstw. Ponadto węglik wolframu stosuje się do produkcji opancerzenia.

Zastosowanie węglika wolframu w medycynie i jubilerstwie

Coraz częściej wykorzystuje się węglik wolframu w przemyśle medycznym i jubilerskim. Wszelkie wyroby wyprodukowane z użyciem węglików są odporne na uszkodzenia mechaniczne czy zarysowania, dzięki czemu będą niezawodne przez bardzo długi czas bez widocznych większych śladów użytkowania. Narzędzia wykonane z węglika wolframu można porównać do tych wykonanych ze stali nierdzewnej, jednak ze zdecydowanie dłuższym czasem eksploatacji. Z tego powodu węgliki wolframu służą do produkcji m.in. nożyczek, igieł, szczypców.

Gdzie wykorzystuje się węglik wolframu? Podsumowanie

Zastosowanie węglika wolframu jest szerokie i zróżnicowane, co jednocześnie przekłada się na ogromne zapotrzebowanie tego cennego związku chemicznego. Naturalne źródła surowców bardzo szybko się kurczą, a do tego proces wydobywczy wiąże się z wysokimi kosztami oraz zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Dlatego coraz popularniejszy staje się recykling i możliwość ponownego wykorzystania niektórych związków chemicznych. Sprawdź naszą ofertę i dowiedz się, dlaczego warto oddawać złom na skup. Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.

KONTAKT

Dane rejestrowe
STELLMET Sp. z o.o. sp. k.
ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6,
40-082 Katowice
NIP: 6342762727

Administracja:
Aleksandra Szczepańska +48 533 140 304

Specjalista ds. HR
Daria Kiwic +48 534 719 655Siedziba:
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice
REGON: 241727801
KRS: 0000966521

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 16:00

Dział handlowy
Numery Telefonów:
+48 602 744 434, +48 795 566 548
biuro@stellmet.pl

Zakup i sprzedaż materiałów:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548

Administratorem danych osobowych jest STELLMET Sp. z o.o. sp. k. posiadający adres miejsca wykonywania działalności i adres do doręczeń: ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6, 40-082 KATOWICE, NIP: 6342762727, adres poczty elektronicznej: biuro@stellmet.pl numer telefonu: 602 744 434 lub 795 566 548.
Za pomocą podanych numerów i adresów prosimy o kontaktowanie się z nami. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem