Rafinacja metali szlachetnych - srebra i platyny. Na czym polega?
Zastanawiasz się, jak pozyskać czyste srebro lub platynę ze stopów, które nadają się wyłącznie na złom? Jak wygląda proces ich oczyszczania, czy jest trudny i czego potrzeba do jego wykonania? Wszystkie te zagadnienia tłumaczymy w poniższym artykule.

Czym jest rafinacja metali?

Rafinacja metali to proces, który polega na wydzielaniu czystej postaci metali z ich stopów. Rafinację można przeprowadzić zarówno pośród metali szlachetnych, jak i kolorowych. Cały proces powinien być wykonany w odpowiednich warunkach i przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności. Szczególnie rafinacja metali szlachetnych powinna być wykonana z największą dokładnością i uważnością w celu uniknięcia strat. Przykładowo podczas rafinacji srebra i platyny zaleca się pozostawienie roztworu, z których te metale zostały wydzielone na czas jednej doby, aby sprawdzić, czy nie wydzieli się dodatkowy osad metalu. Jeżeli po upłynięciu 24 godzin żaden osad się nie pojawi, można roztwór wylać bez obaw o straty.

Jak przebiega proces rafinacji metali?

Złom oddawany na skup srebra lub skup platyny jest w następnym etapie poddawany procesowi rafinacji. Rafinację należy przeprowadzać pod odpowiednim wyciągiem, ponieważ w trakcie procesu rozpuszczania metali szlachetnych ulatniają się trujące gazy, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Rafinację srebra przeprowadza się w odpowiednio przystosowanym do tego naczyniu. Na stop działa się rozcieńczonym kwasem azotowym. Ilość kwasu uzależniona jest od ilości stopu. Kwasu należy dodać tak dużo, aż całość się rozpuści i nie będą się wydzielać tlenki azotu w kolorze brunatnym. Rafinacja w kwasie azotowym jest reakcją egzotermiczną i zachodzi stosunkowo szybko, jednak cały proces można przyspieszyć poprzez podgrzewanie. Po rozpuszczeniu stopu przenosi się go lewarem do naczynia. Należy to zrobić tak, aby nie ruszyć osadem, który jest na dnie. Resztę roztworu należy rozcieńczyć ciepłą wodą i spłukać na sączek. Otrzymaną strukturę dołącza się do roztworu odlewarowanego, a pozostały osad bada się pod kątem zawartości srebra. Do roztworu srebra dodaje się roztwór soli kuchennej, który wytrąca prawie cały metal w postaci chlorku srebra. Ostatnie etapy to przemycie otrzymanego chlorku srebra, a następnie zredukowanie go do czystego srebra.

Rafinacja platyny jest trudniejsza z uwagi na częstą obecność w stopie innych platynowców. Proces zaczyna się od cięcia złomu na mniejsze kawałki, a następnie rozpuszcza się je na gorąco w wodzie królewskiej. Jeżeli proces zachodzi powoli, świadczy to o tym, że w stopie znajduje się iryd. W takiej sytuacji należy do całości dodać odpowiednią ilość ołowiu i wszystko stopić. Taki stop traktuje się gorącym kwasem azotowym, który rozpuszcza takie metale jak ołów, żelazo, pallad, rod czy miedź. Na otrzymaną platynę działa się ponownie wodą królewską i ogrzewa. Platyna rozpuszcza się. Nierozpuszczony pozostaje iryd. Otrzymany roztwór platyny zagęszcza się poprzez odparowanie cieczy. Otrzymaną strukturę strąca się roztworem salmianku. Powtarzając raz jeszcze ten proces, można otrzymać niemal czystą platynę.

Jakie urządzenia niezbędne są do rafinacji metali?

Jeżeli rafinację wykonuje się na skalę przemysłową, wykorzystuje się do tego profesjonalne i zaawansowane maszyny do rafinacji. Do działania na mniejszą skalę wystarczą niewielkie gotowe zestawy z odpowiednim zbiornikiem, naczyniami, narzędziami oraz roztworami kwasu azotowego lub wody królewskiej.

KONTAKT

Dane rejestrowe
STELLMET Sp. z o.o. sp. k.
ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6,
40-082 Katowice
NIP: 6342762727

Administracja:
Aleksandra Szczepańska +48 533 140 304

Specjalista ds. HR
Daria Kiwic +48 534 719 655Siedziba:
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice
REGON: 241727801
KRS: 0000966521

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 16:00

Dział handlowy
Numery Telefonów:
+48 602 744 434, +48 795 566 548
biuro@stellmet.pl

Zakup i sprzedaż materiałów:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548

Administratorem danych osobowych jest STELLMET Sp. z o.o. sp. k. posiadający adres miejsca wykonywania działalności i adres do doręczeń: ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6, 40-082 KATOWICE, NIP: 6342762727, adres poczty elektronicznej: biuro@stellmet.pl numer telefonu: 602 744 434 lub 795 566 548.
Za pomocą podanych numerów i adresów prosimy o kontaktowanie się z nami. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem