Temperatura topnienia i wrzenia węglika wolframu
Wolfram jest pierwiastkiem o najwyższej temperaturze topnienia spośród wszystkich metali. Wartość ta wynosi 2870°C. Wartość wrzenia węglika wolframu wynosi natomiast 6000°C. Taka temperatura jest nieosiągalna dla większości procesów produkcyjnych, a z pewnością nie dla obróbki skrawaniem, do której najczęściej wykorzystuje się ostrza wykonane z węglika wolframu. Nawet wspomniana przed chwilą dobra przewodność cieplna nie jest zagrożeniem przy tak wysokiej temperaturze, ponieważ w przypadku toczenia czy frezowania nie jest możliwe stopienie narzędzia. Nawet przy temperaturze maksymalnej procesu wynoszącej kilkaset stopni Celsjusza powłoki z węglika wolframu zachowują pełnię własności mechanicznych. Materiał nie odkształca się i nie zmienia swojej struktury. Węgliki wolframu charakteryzują się wysoką twardością, gęstością oraz odpornością na korozję, co czyni je idealnymi do zastosowań wymagających dużej wytrzymałości mechanicznej.
Moduł Younga – właściwości mechaniczne węglika wolframu
Kolejnym istotnym parametrem węglika wolframu jest jego wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie, bezpośrednio odpowiedzialna za wytrzymałość materiału w trakcie jego stosowania. Moduł Younga wynosi w tym przypadku 530-700 GPa. Oznacza to, że węglik wolframu poddany naprężeniom o wskazanej wartości nie dozna trwałego odkształcenia. Dlatego właśnie podczas obróbki skrawaniem ostrza z powłoką z węglika wolframu mogą pracować z niezwykle twardymi materiałami, nie ulegając przy tym zniszczeniu. Struktura i właściwości powłoki zostają zachowane. Gwarantuje to wysokiej jakości obróbkę przez cały czas użytkowania narzędzia, a także długą żywotność ostrza. Warto również zauważyć, że węglik wolframu WC-Co może przewyższać twardość stali szybkotnącej, jednocześnie oferując wytrzymałość potrzebną w procesach skrawania i obróbki z dużą prędkością.
Dodatkowe parametry węglika wolframu związane z wytrzymałością:
maksymalna wytrzymałość na rozciąganie: 344 MPa,
maksymalna wytrzymałość na ściskanie: 2,7 GPa,
moduł sprężystości objętościowej: 655 GPa,
moduł ścinania: 274 GPa.
Właściwości chemiczne węglika wolframu
Podczas analizy właściwości węglika wolframu warto również zwrócić uwagę na jego własności chemiczne. Materiał zaczyna utleniać się, czyli ulegać rozkładowi, w temperaturze wynoszącej około 500-600 °C. Jest też odporny na kwasy z kilkoma wyjątkami. Ewentualna reakcja następuje w bardzo wysokiej temperaturze. Dlatego węglik wolframu może być z powodzeniem stosowany w obróbce różnych materiałów przy udziale cieczy obróbczych o różnych składach i pracować w wymagającym środowisku.
Właściwości i zastosowanie węglika wolframu – podsumowanie
Węglik wolframu to bez wątpienia jeden z najważniejszych materiałów stosowanych w branży przemysłowej. Poddawanie go kolejnym procesom fizykochemicznym pozwala osiągać pożądane właściwości.
Jeśli natomiast jesteś w posiadaniu zużytych narzędzi skrawających i zastanawiasz się, w jaki sposób je zutylizować, oferujemy rozwiązanie Twojego problemu. Nasz skup węglika spiekanego chętnie przyjmie dowolne ilości starych frezów, płytek, wierteł i tym podobnych. W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Dodatkowo, recykling i przetwarzanie proszku węglika wolframu pozwala na odzyskiwanie cennych surowców, co ma istotne znaczenie dla ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.