- Strona główna
- Skup
- Skup kobaltu
- Skup metali kolorowych
- Skup metali rzadkich
- Skup metali szlachetnych
- Skup molibdenu
- Skup niklu
- Skup stali narzędziowej
- Skup węglika spiekanego
- Skup stali nierdzewnej
- Skup żelazostopów
- Skup stali stopowej
- Skup stali szybkotnącej
- Skup wolframu
- Skup tytanu
- Skup srebra
- Skup palladu
- Skup cyny
- Skup platyny
- O nas
- Oferta
- Cennik
- Znajdź swoją branżę
- Wiedza
Bądź na bieżąco z nowościami
- Kontakt
Rafinację srebra przeprowadza się w odpowiednio przystosowanym do tego naczyniu. Na stop działa się rozcieńczonym kwasem azotowym. Ilość kwasu uzależniona jest od ilości stopu. Kwasu należy dodać tak dużo, aż całość się rozpuści i nie będą się wydzielać tlenki azotu w kolorze brunatnym. Rafinacja w kwasie azotowym jest reakcją egzotermiczną i zachodzi stosunkowo szybko, jednak cały proces można przyspieszyć poprzez podgrzewanie. Po rozpuszczeniu stopu przenosi się go lewarem do naczynia. Należy to zrobić tak, aby nie ruszyć osadem, który jest na dnie. Resztę roztworu należy rozcieńczyć ciepłą wodą i spłukać na sączek. Otrzymaną strukturę dołącza się do roztworu odlewarowanego, a pozostały osad bada się pod kątem zawartości srebra. Do roztworu srebra dodaje się roztwór soli kuchennej, który wytrąca prawie cały metal w postaci chlorku srebra. Ostatnie etapy to przemycie otrzymanego chlorku srebra, a następnie zredukowanie go do czystego srebra.
Rafinacja platyny jest trudniejsza z uwagi na częstą obecność w stopie innych platynowców. Proces zaczyna się od cięcia złomu na mniejsze kawałki, a następnie rozpuszcza się je na gorąco w wodzie królewskiej. Jeżeli proces zachodzi powoli, świadczy to o tym, że w stopie znajduje się iryd. W takiej sytuacji należy do całości dodać odpowiednią ilość ołowiu i wszystko stopić. Taki stop traktuje się gorącym kwasem azotowym, który rozpuszcza takie metale jak ołów, żelazo, pallad, rod czy miedź. Na otrzymaną platynę działa się ponownie wodą królewską i ogrzewa. Platyna rozpuszcza się. Nierozpuszczony pozostaje iryd. Otrzymany roztwór platyny zagęszcza się poprzez odparowanie cieczy. Otrzymaną strukturę strąca się roztworem salmianku. Powtarzając raz jeszcze ten proces, można otrzymać niemal czystą platynę.
Jakie urządzenia niezbędne są do rafinacji metali?
Jeżeli rafinację wykonuje się na skalę przemysłową, wykorzystuje się do tego profesjonalne i zaawansowane maszyny do rafinacji. Do działania na mniejszą skalę wystarczą niewielkie gotowe zestawy z odpowiednim zbiornikiem, naczyniami, narzędziami oraz roztworami kwasu azotowego lub wody królewskiej.