- Strona główna
- Skup
- Skup kobaltu
- Skup metali kolorowych
- Skup metali rzadkich
- Skup metali szlachetnych
- Skup molibdenu
- Skup niklu
- Skup stali narzędziowej
- Skup węglika spiekanego
- Skup stali nierdzewnej
- Skup żelazostopów
- Skup stali stopowej
- Skup stali szybkotnącej
- Skup wolframu
- Skup tytanu
- Skup srebra
- Skup palladu
- Skup cyny
- Skup platyny
- O nas
- Oferta
- Cennik
- Znajdź swoją branżę
- Wiedza
Bądź na bieżąco z nowościami
- Kontakt
Zbrojenia i przemysł skorzystały najbardziej
Warto wspomnieć, że zalety „twardego jak diament” kompozytu szybko docenili także wojskowi – akurat w czasie, gdy zbliżała się Wielka Wojna. Węgliki spiekane mogły służyć przemysłowi zbrojeniowemu do produkcji pancerzy z jednej, a przebijających je pocisków z drugiej strony.
Przede wszystkim jednak dzięki węglikom spiekanym gwałtownie wzrosły możliwości obróbki metali, zwłaszcza obróbki skrawaniem. Cięcie hartowanej stali na skalę przemysłową przestało być problemem. W fabrycznych halach pracowały pełną mocą tokarki i obrabiarki. Rozwijało się górnictwo, ponieważ łatwiej było teraz produkować wiertła, a więc i wykonywać otwory strzałowe w ścianach wydobywczych.
Węgliki to tylko końcówki
Badania wykazały ponadto, że zamiast wolframu do produkcji węglików spiekanych można także używać tytanu, chromu, cyrkonu, niobu lub tantalu. Eksperymenty wykazały też, że właściwości mechaniczne i fizyczne stopu zależą w dużej mierze od ilości spoiwa.
Z węglików spiekanych wykonuje się również tylko końcówki narzędzi, np. pił tarczowych, wierteł, noży tokarskich. Końcówki mocuje się albo na stale poprzez lutowanie, albo w formie wymiennej, za pomocą śrub itp.
Recykling się opłaca
Z czasem takie końcówki ulegają jednak stępieniu. Owszem, można je ostrzyć, ale ze względu na ich twardość jest to proces trudny i kosztowny. Łatwiej jest zastąpić końcówkę inną, nową, ostrą. Węgliki spiekane są zbyt cenne, by zużyte narzędzia i końcówki po prostu wyrzucać. Także ze względu na ograniczone wydobycie rud wolframu recykling jest konieczny, jednak żeby był możliwy, prowadzony jest skup węglika. Ma on sens także dlatego, że taniej jest wyprodukować nową końcówkę narzędzia z już gotowego węglika, niż inwestować w produkcję kompozytu od początku.
Nie ma przy tym znaczenia, pod jaką postacią węglik występuje. Każdy złom, który go zawiera, można bez trudu i korzystnie sprzedać u nas. Prowadzimy profesjonalny skup narzędzi zawierających elementy z węglika, jak również w całości wykonanych z węglika spiekanego.