W dawnym języku niemieckim istniało określenie zein oznaczające sztabę albo sztabkę. Najprawdopodobniej to od niego pochodzi słowy „cyna”, bo w takiej właśnie postaci powstawały niegdyś jej odlewy. Historia wydobycia cyny sięga 5000 lat p.n.e., wtedy wydobywano ją i wytapiano tam, gdzie dziś leżą Turcja i Iran.

Cyna bardzo szybko stała się cennym materiałem, dlatego wydobywano ją bardzo intensywnie i dziś złoża są na wyczerpaniu. Według niektórych ekspertów mogą się skończyć już w 2026 roku. Owszem, można ją zastępować innymi metalami, ale wciąż jest ona na tyle cenna, że złom cyny skupują wszystkie liczące się firmy recyklingowe, w tym i nasza. Prowadzimy przy tym również skup innych metali, w tym szlachetnych i rzadkich, a także węglika spiekanego i stali szybkotnącej.

Skup złomu cyny

Skup cyny prowadzimy bez względu na jej postać: interesuje nas zarówno cyna w czystej postaci, jak i jej stopy z innymi metalami rzadkimi. Nawet cynę pokrywającą stal można odzyskiwać w tzw. procesie odcynowania. Oba odzyskane w ten sposób surowce mogą zostać wykorzystane do ponownej produkcji opakowań i zbiorników, w tym puszek i konwi do mleka.

Skup cyny lutowniczej

Świat bazuje dziś na elektronice, a poszczególne podzespoły trzeba czymś przecież ze sobą łączyć. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu niemal w każdym polskim domu była lutownica, a w jej pobliżu przechowywano cynę do lutowania. To właśnie zastosowanie, wynikające z bardzo niskiej temperatury topnienia cyny (231°C), powoduje jej największe zużycie. Tona cyny potrafi dziś kosztować na londyńskiej giełdzie surowcowej nawet 24 tysiące dolarów. Trudno uwierzyć, że jeszcze sto lat temu cyna była tak tania, że można z niej było opłacalnie produkować nawet żołnierzyki dla dzieci.

Czym jest cyna lutownicza?

Cyna stopiona z innymi metalami tworzy tzw. lutowie. Jest to spoiwo z niską temperaturą topnienia, posiadające właściwości doskonałego przewodnika. Służy do produkcji płytek drukowanych i lutowania na nich podzespołów elektronicznych. Istnieją luty ołowiowe i bezołowiowe. Te ostatnie są stopami cyny ze srebrem lub z miedzią. Lutowanie wykorzystywane jest także do łączenia dużych elementów, np. blach w rynnach. Tu oczywiście nie używa się stopów ze srebrem – takie lutowie byłoby zbyt drogie. Prowadzimy oczywiście skup cyny lutowniczej, w tym cyny ze srebrem, miedzią i ołowiem.

Cyna do zastosowań przemysłowych

Świat potrzebuje też odpornej na korozję blachy, choćby do produkcji puszek na konserwy. To właśnie powłoka z cyny zabezpiecza stalową blachę przed rdzewieniem. Około pięciu procent światowego zużycia cyny przypada na brąz. To przecież nic innego jak stop cyny z miedzią. Dentyści wykonują z cyny tani amalgamat do wypełnień, a organmistrzowie stosują cynę do konstrukcji piszczałek znajdujących się w organach. Przez dziesiątki lat cyna wykorzystywana była też w drukarniach do odlewania czcionek.

Cennik skupu złomu cyny

Cena cyny w skupie jest zmienna i zależy od aktualnych notowań tego metalu na światowych giełdach. W końcu maja 2019 r. za tonę cyny płacono na świecie ok. 19 tysięcy dolarów, czyli w przeliczeniu niespełna 73 tysiące złotych. Zapraszamy do kontaktu wszystkich, którzy posiadają złom cyny – skupujemy ten metal w każdych ilościach.Oferujemy dokładny pomiar zawartości, indywidualną wycenę, a także odbiór u Klienta.

Ciekawostki z historii dotyczące cyny

Jedną z charakterystycznych właściwości cyny jest to, że w niskich temperaturach (a właściwie już poniżej 13°C) rozpada się na proszek. Według historyków właśnie ta cecha cyny przyczyniła się do klęski Napoleona podczas jego kampanii wschodniej. Uszyte we Francji mundury i płaszcze żołnierzy zostały uszyte z wykorzystaniem cynowych guzików. Rosyjskie mrozy wywoływały więc skutek nietrudny dziś do przewidzenia - guziki dosłownie się rozpadły. Anglicy z kolei jeszcze na początku XIX wieku używali cynowych puszek do przechowywania racji żywnościowych dla swojej armii. Oni jednak nie angażowali się w batalie na mrozie, dlatego zastosowanie akurat tego metalu nie zaważyło na losie toczonych przez nich walk.

Cyna dała o sobie znać również w Polsce, gdy na początku XX wieku zauważono, że zaczynają się rozpadać niektóre cynowe trumny w podziemiach Wawelu. Dopiero wprowadzone tam ogrzewanie uratowało sytuację. Proces ten można zahamować poprzez dodawanie do cyny ołowiu, ale ten jest, jak wiadomo, szkodliwy, a wręcz niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia.

Cena złomu cyny - skup

Sprzedaż złomu to wbrew pozorom opłacalny biznes. Dlaczego warto sprzedawać cynę? Ponieważ to jeden z najdroższych metali kolorowych, tym samym można za nią otrzymać atrakcyjne stawki na skupie. Cyna jest materiałem o dużej gęstości, jednocześnie występującym w dużej ilości w odpadach przemysłowych. Ile możesz zarobić na jej sprzedaży? 

Jak wygląda cennik naszego skupu złomu? Konkretne kwoty znajdują się w tabeli poniżej. Ceny metali zależą od notowań na rynku, ale dbamy o to, by oferowane przez nas stawki były najlepsze dla naszych Klientów. Dokładnie mierzymy zawartość cyny w sprzedawanym materiale za pomocą profesjonalnych narzędzi. Dodatkowo odbieramy złom z dowolnego miejsca w kraju. Z nami zyskujesz więcej!

W celu uzyskania informacji o aktualnych cenach skupu, prosimy o kontakt!

STELLMET Sp. z o.o. sp. k.
ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6,
40-082 Katowice

Aleksandra Zagórska
Specjalista ds. HR

+48 534 719 655

Kamila Kabzińska
Manager Zarządzający

+48 530 335 579
kamila.kabzinska@stellmet.pl

Siedziba:
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice

REGON: 241727801
KRS: 0000966521
NIP: 6342762727

Natalia Teda
Specjalista ds. administracyjnych

+48 533 140 304
kamila.kabzinska@stellmet.pl

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 16:00

Zakup i sprzedaż materiałów:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548

Magdalena Oleszko
Specjalista ds. administracyjnych

+48 533 148 032
magdalena.oleszko@stellmet.pl

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem