Zastosowanie cyny
Cyny używa się w różnych dziedzinach przemysłu, przede wszystkim w elektronice, gdzie odgrywa kluczową rolę jako materiał lutowniczy. Cyna jest także używana do pokrywania blach stalowych. Ma to szczególne znaczenie w produkcji puszek do przechowywania żywności.
Jej zdolność do tworzenia trwałych i przewodzących połączeń między komponentami elektronicznymi sprawia, że jest równie niezastąpiona w produkcji płytek drukowanych oraz montażu układów scalonych.
Cyna wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność zapewnienia trwałych i solidnych połączeń, odporności na korozję oraz efektywnego przewodnictwa elektrycznego.
Cyna jako element niezbędny w procesie lutowania
Cyna oraz jej stopy znajdują największe zastosowanie w procesie lutowania. Temperatura topnienia cyny jest kluczowym parametrem, który wpływa na jej zastosowanie w procesie lutowania. Lutowie (stop cyny) jest praktycznym spoiwem z niską temperaturą topnienia, a dodatkowo cechuje się dobrą przewodnością cieplną. Stopy lutownicze są powszechnie wykorzystywane w branży elektronicznej i elektrotechnicznej do procesów spajania w produkcji różnego rodzaju podzespołów.
Antykorozyjne zastosowanie cyny
Cechą charakterystyczną cyny jest tworzenie ochronnej warstwy tlenkowej, która uniemożliwia korodowanie materiału. Cyna jest często używana do pokrywania blach stalowych, co zapewnia ochronę przed korozją i jest powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym. Właściwość ta jest wykorzystywana w procesie cynowania, polegającym na tworzeniu antykorozyjnej powłoki ochronnej na warstwie wierzchniej innego metalu. W ten sposób powstają między innymi stale cynowane.
Zastosowanie cyny w przemyśle maszynowym
Właściwości antykorozyjne sprawiają, że materiały chronione powierzchnią cynowaną znajdują powszechne zastosowanie wszędzie tam, gdzie będą wystawione na długotrwały wpływ wilgoci i wody. Dlatego cynę znajdziemy przede wszystkim w produktach wykorzystywanych w branży okrętowej: różnego rodzaju armaturze hydraulicznej, łożyskach, tulejach, śrubach i innych elementach maszyn.
Stal ocynowana oraz mosiądze w skład których wchodzi cyna są również stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, elektrotechnicznym czy chemicznym.
Inne zastosowania stopów cyny
Proces cynowania pozwala stworzyć barierę chroniącą metale przed wpływem czynników zewnętrznych. W przemyśle spożywczym cyna jest wykorzystywana do produkcji puszek, które są bezpieczne w kontakcie z żywnością. Z tego rozwiązania chętnie korzysta branża spożywcza, na której spoczywa obowiązek starannego zabezpieczania opakowań mających bezpośredni kontakt z żywnością. Stąd też cyna jest stosowana przy produkcji metalowych puszek na produkty konserwowane.
Blachy cynowane znajdują zastosowanie w budownictwie jako element pokrycia dachów. Cynę znajdziemy też w różnego rodzaju elementach ozdobnych takich jak świeczniki, monety, medale, klamki, puchary, ramy obrazów i wiele innych.
Co jeszcze warto wiedzieć o cynie?
Cyna jest metalem naturalnie występującym w przyrodzie. Stosowana od wieków znacznie przyczyniła się do rozwoju przemysłu. Jednak jak każdy pierwiastek naturalny jej złoża sukcesywnie się zmniejszają. Jednym ze sposobów na walkę z wyczerpywaniem się źródeł rzadkich metali jest recykling.
Firmy zajmujące się skupem metali oferują profesjonalny i bezpieczny skup cyny, zajmują się odzyskiwaniem tego pierwiastka, a następnie umożliwiają jego ponowne przetworzenie.
Posiadasz zużyte sprzęty zawierające cynę? Sprawdź naszą ofertę i oddaj je na skup!