Skup platyny

Posiadasz platynę i chcesz ją sprzedać? Skontaktuj się z nami, zapewnimy Ci szybką i uczciwą wycenę oraz korzystne warunki transakcji. Chcesz dowiedzieć się, jak działa nasz skup? Masz pytania dotyczące skupu platyny lub innych metali szlachetnych? Jesteśmy, aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i służyć pomocą!

Sprzedaż platyny może przynieść wiele korzyści w Twojej firmie. Nasi handlowcy z pełnym profesjonalizmem doradzą jak najlepiej gospodarować odpadami w firmie, a dzięki oddaniu złomu platyny do procesu recyklingu:

  • od ręki otrzymujesz zapłatę za materiał,
  • wspólnie z nami dbasz o recykling i o dobro naszej wspólnej Planety

#RecyklingMetaliNasNapędza

platyna

Jak skupujemy platynę?

Dołącz do 10000+ firm, które wybrały Stellmet za wysoką jakość obsługi klienta.

Akceptujemy te rodzaje plików: stl, stp, igs, zip,jpg, png)

Skup platyny – cena złomu

Popyt na platynę rośnie z każdym rokiem. Ma na to wpływ przede wszystkim rozwój najnowszych technologii. Z drugiej strony podaż nie jest na wyrównanym poziomie, dlatego cena za skup platyny regularnie rośnie. Na ostateczną wartość platyny ma wpływ nie tylko podaż i popyt, ale także wahania giełdowe.

W Stellmet dysponujemy zaawansowanym sprzętem, w tym spektrometrami, dzięki którym jesteśmy w stanie szybko i precyzyjnie analizować zawartości platyny w próbce. Takie pomiary pozwalają nam precyzyjnie określić wartość materiału i dokonać uczciwej wyceny.

skup weglika spiekanego

Wydobycie platyny – historia

Platyna to metal szlachetny, który wykorzystywany jest zarówno w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, jak i jubilerskim. Historia platyny sięga XVI w. Była ona jednak początkowo niedoceniana, by z czasem stać się jednym z najbardziej wartościowych surowców.

Platyna została przedstawiona po raz pierwszy przez humanistę włoskiego pochodzenia – G.C. Scaliger (XVI w.). Opisał on ją jako metal, który charakteryzuje, że nie można stopić za pomocą ognia, ani żadnych „hiszpańskich sztuczek”. W stosunku do złota, czy chociażby srebra – platyna jest „młodym” metalem, ponieważ jako datę pierwszego odkrycia przyjęto oficjalnie rok 1735. Odkrywcą tego surowca był Antoni Ulloa w Kolumbii.

Sama nazwa platyna pochodzi od słowa plata, czyli srebro. Pogardliwie zdrobniona została na platina, czyli sreberko. Oczywiście była bezwartościowa, gdyż uznawano ją za tani zamiennik srebra. Platynę często wykorzystywano podczas budowy domów, a w latach 1735-1778 była zatapiana komisyjnie w morzu. Celem takich czynności było przeciwdziałanie zafałszowania złota platyną. 

Najbardziej imponujące złoża zostały odkryte w 1819 roku i znajdują się one w górach Uralu. Rosja przez wiele lat posiadała monopol w branży wydobywczej, dostarczając 95% produkcji światowej. W dalszym ciągu dysponuje ona ogromnymi rezerwami platyny. Biorąc jednak pod uwagę rosnący popyt i kończące się złoża, jej cena stale wzrasta i jeśli nie pojawią się nowe lokalizacje, w ciągu kilkudziesięciu lat przemysł zmuszony będzie bazować na recyklingu.

skup weglika spiekanego

Złom platyny – w czym może występować?

Platyna znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym, włókienniczym, stomatologii elektronice, motoryzacji i jubilerstwie.

Używana jest ona przy syntezie amoniaku jako katalizator lub do wyrobu naczyń laboratoryjnych. Świetnie sprawdza się przy sporządzaniu dysz termoelementów, elektrod, styków, części niemagnetycznych, końcówek piorunochronów, igieł iniekcyjnych i końcówek przyrządów chirurgicznych. 

Platyna jest jednym z najbardziej cenionych metali szlachetnych. Charakteryzuje się wyjątkową trwałością oraz szerokim zastosowaniem w przemyśle i jubilerstwie.

 

Według statystyk najwięcej platyny eksploatowane jest przy produkcji katalizatorów samochodowych, przemyśle motoryzacyjnym w postaci termopar i biżuterii. Co ciekawe w latach 1975-2013 łączny udział wynosił aż 73%. Pozostałe 27% to wcześniej wymieniane: medycyna, przemysł naftowy, chemia i pozostałe sektory rynku.

Platyna na dużą skalę jest wykorzystywana m.in.: w motoryzacji, elektronice, stomatologii czy jubilerstwie. Ze względu na duży popyt platyny i kurczące się naturalne złoża, coraz bardziej popularne staje się ponowne przetwarzanie platyny z urządzeń i elementów już wyprodukowanych.

Platyna występuje naturalnie w postaci ziaren i bryłek, a jej wydobycie odbywa się podczas krystalizacji skał magmowych. Jako rzadki metal, platyna ma wysoką wartość, co sprawia, że sprzedaż tego surowca na skup jest opłacalna.

platyna stellmet

Skup platyny z termopar

Termopara to inaczej termoogniwo, termoelement lub ogniwo termoelektryczne. Jest to element obwodu elektrycznego składający się z dwóch różnych przewodników. Termopara doskonale sprawdza się jako czujnik temperatury. Nieco rzadziej jest źródłem zasilania o niskim napięciu i wysokim prądzie. 

Do produkcji wysokojakościowych termopar wykorzystywane są metale szlachetne, w tym platyna. Spotkać w nich można również wolfram, molibden i stopy nieszlachetne, np. żelazo, miedź-nikiel, miedź, nikiel-chrom i nikiel-aluminium. Platyna w termoparach występuje najczęściej w połączeniu z platynorodem, czyli stopem platyny i rodu. Platynowe druty można z powodzeniem poddawać recyklingowi.

Jeśli masz termopary, które już nie są Ci potrzebne, możesz je sprzedać w naszym skupie. Oferujemy korzystne warunki współpracy i atrakcyjne ceny za złom platyny. Dzięki nam zyskasz dodatkowe środki i zwolnisz miejsce na nowe komponenty. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji ile możesz zyskać, oddając ją na skup – jak jest cena platyny.

platyna

Złom platyny – nie wyrzucaj, sprzedawaj u nas

Chcesz pozbyć się starych urządzeń, maszyn i części? Najprawdopodobniej znajdują się w nich metale szlachetne, które chętnie od Ciebie odkupimy. Oferujemy skup platyny technicznej z termopar i innych urządzeń posiadających jej stop. Sprzedaż platyny może być niezwykle opłacalna. Dlatego jeśli posiadasz zużyty złom platyny do sprzedania, zachęcamy do kontaktu.

W Stellmet zajmujemy się nie tylko skupem platyny, ale również oferujemy usługi dla klientów którzy chcą sprzedać metale rzadkie i szlachetne. Naszą ofertę kierujemy zarówno do osób prywatnych, jak i firm.

Skup platyny - jakie znaczenie ma recykling platyny dla środowiska?

Biorąc pod uwagę fakt, że złoża platyny powoli zaczynają się wyczerpywać, a żeby pozyskać 1 kg tego pierwiastka, należy wydobyć aż 150 ton rudy, recykling metali szlachetnych jest bardzo istotny. Podczas wydobywania platyny wiele innych pierwiastków, które wchodzą w skład rudy, pozostaje niewykorzystanych (np. nikiel, miedź, siarka), a sam proces jest bardzo energochłonny i emituje znaczne ilości gazów.

Recykling platyny to szereg korzyści dla środowiska, a przede wszystkim: ograniczenie ilości składowanych odpadów, ochrona zasobów naturalnych, zmniejszenie zużycia energii oraz przyczynienie się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska innymi metalami, które są pozyskiwane podczas pracy w kopalni.

Zapotrzebowanie branży motoryzacyjnej na ponowne wykorzystanie platyny

W Stellmet stosując odpowiedzialne praktyki, odpowiadamy na potrzeby branży motoryzacyjnej, oferując skup metali szlachetnych i wspierając ich ponowne wykorzystanie. Wzrost popytu oraz wyczerpywanie się złóż platyny podkreślają kluczowe znaczenie recyklingu tego niezwykle cennego metalu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje platyna na złomie

Aktualne ceny skupu platyny można uzyskać bezpośrednio w naszym dziale obsługi klienta. Nasi specjaliści są dostępni, aby udzielić Ci wszystkich potrzebnych informacji i odpowiedzieć na ewentualne pytania.

Jak sprzedać platynę?

Jeśli chcesz sprzedać platynę warto wybrać wyspecjalizowany punkt skupu metali szlachetnych. Firma Stellmet oferuje profesjonalną wycenę i konkurencyjne stawki za platynę.

spektrometr stellmet

Stellmet

Sp. z o. o. Sp. K.