Gdzie znaleźć węglik spiekany? Zastosowanie węglików
Węglik spiekany to ultrawytrzymały materiał stworzony poprzez spiekanie oraz prasowanie wolframu i węgla w bardzo wysokiej temperaturze. W ten sposób uzyskuje on niezwykle dużą twardość oraz doskonałe własności mechaniczne, dzięki czemu znajduje powszechne zastosowanie przede wszystkim w produkcji narzędzi do obróbki skrawaniem. Gdzie dokładnie go szukać?

Zastosowanie węglika spiekanego – gdzie go szukać?


Węglik spiekany cechuje się dużą ciągliwością i twardością wynoszącą nawet do 1600-2000 HV. Jest wysoce odporny na zginanie i ścieranie, a swoje właściwości skrawne zachowuje w temperaturze do 1000°C. Dlatego głównym zastosowaniem węglika jest produkcja narzędzi do skrawania twardych materiałów z dużą prędkością podczas procesów obróbki ubytkowej.

Frezy z węglika spiekanego


Frezy wykonane z węglika spiekanego są stosowane do obróbki twardych materiałów, dlatego w branży przemysłowej doskonale sprawdzają się do produkcji narzędzi przeznaczonych do frezowania stali nierdzewnych, stali hartowanych, żeliwa, materiałów żaroodpornych, a nawet porcelany. Węglik spiekany można znaleźć w narzędziach wykorzystywanych w realizacji robót drogowych do frezowania asfaltu i betonu. Tworzy się z niego również powłoki na frezach diamentowych, dzięki czemu żywotność ostrza zostaje wydłużona poprzez zwiększenie jego odporności na zginanie.

Frezy z węglika spiekanego nie są jednak stosowane jedynie w przemyśle. Mogą być one dezynfekowane i sterylizowane bez ryzyka uszkodzenia struktury materiału, dlatego znajdują zastosowanie w branży stomatologicznej w narzędziach do zabiegów dentystycznych i protetycznych do obrabiania oraz szlifowania powierzchni zębów. Tego typu frezy stosuje się także w branży kosmetycznej jako narzędzia do usuwania żelu czy akrylu. 

Wiertła z węglika spiekanego


Wiertła z węglika spiekanego, podobnie jak frezy, znajdują zastosowanie przede wszystkim w branży przemysłowej, medycznej i kosmetycznej. Z materiałów tych tworzy się narzędzia takie jak koronki czy świdry przeznaczone do wiercenia skał o różnej twardości: gipsu, węgla, soli kamiennych, wapienia, rud żelaza, granitów, kwarcytów czy pirytów. Narzędzia te znajdują zastosowanie w górnictwie oraz podczas prowadzenia robót drogowych. W medycynie wykorzystuje się węglik spiekany do produkcji wierteł stomatologicznych i chirurgicznych.

Płytki skrawające i noże tnące z węglika spiekanego


Płytki skrawające i noże tnące z węglika spiekanego znajdują zastosowanie w obróbce ubytkowej w procesie toczenia oraz frezowania. Wytrzymałe narzędzia pozwalają pozbyć się zbędnej warstwy materiału i nadać określony kształt przedmiotom wykonanym z twardych stali, żeliwa czy drewna.

Węgliki spiekane wykorzystuje się również do produkcji noży kombajnowych przeznaczonych do organów urabiających wykorzystywanych w górnictwie oraz podczas prowadzenia robót drogowych do pracy z asfaltem i betonem.

Matryce i stemple z węglika spiekanego


Stemple i matryce wykonane z węglika spiekanego są wykorzystywane w procesie tłoczenia do formowania materiału. Dzięki dużej wytrzymałości skutecznie radzą sobie z nadawaniem metalowym arkuszom pożądanego kształtu. Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane m.in. w branży automotive do produkcji karoserii.

Gdzie znaleźć węgliki spiekane? Podsumowanie


Dzięki swoim własnościom wytrzymałościowym oraz możliwości pracy z wysoce twardymi materiałami węgliki spiekane znalazły powszechne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Można je znaleźć w większości narzędzi stosowanych w obróbce ubytkowej czy plastycznej, a także wykorzystywanych w górnictwie czy pracach drogowych. Z właściwości tego materiału równie chętnie korzysta branża medyczna, a w ostatnich czasach coraz popularniejsze stają się rozwiązania dla branży kosmetycznej.

Intensywnie eksploatowane frezy, wiertła, noże czy płytki dość szybko się zużywają, generując niezliczone ilości odpadów. Zjawisko to widać przede wszystkim w przemyśle, gdzie każdego dnia do procesów produkcyjnych wykorzystuje się tony narzędzi. Jednocześnie stały rozwój przemysłu wymaga nieustannego pozyskiwania metali niezbędnych do wytwarzania wysoce wytrzymałych ostrzy. Dlatego opracowano technologiczne metody recyklingu węglików spiekanych, dzięki którym można odzyskać i ponownie przetworzyć cenne pierwiastki takie jak wolfram, tytan czy kobalt. Oddawanie zużytych narzędzi na skup węglika spiekanego to również dobry sposób na zmniejszenie kosztów związanych z utylizacją odpadów, krok w stronę poprawy ochrony środowiska oraz oddalenie wizji wyczerpania się naturalnych złóż metali szlachetnych. Posiadasz narzędzia, które można poddać recyklingowi? Oddaj je na skup. Sprawdź naszą ofertę!

KONTAKT

Dane rejestrowe
STELLMET Sp. z o.o. sp. k.
ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6,
40-082 Katowice
NIP: 6342762727

Administracja:
Aleksandra Szczepańska +48 533 140 304

Specjalista ds. HR
Daria Kiwic +48 534 719 655Siedziba:
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice
REGON: 241727801
KRS: 0000966521

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 16:00

Dział handlowy
Numery Telefonów:
+48 602 744 434, +48 795 566 548
biuro@stellmet.pl

Zakup i sprzedaż materiałów:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548

Administratorem danych osobowych jest STELLMET Sp. z o.o. sp. k. posiadający adres miejsca wykonywania działalności i adres do doręczeń: ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6, 40-082 KATOWICE, NIP: 6342762727, adres poczty elektronicznej: biuro@stellmet.pl numer telefonu: 602 744 434 lub 795 566 548.
Za pomocą podanych numerów i adresów prosimy o kontaktowanie się z nami. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem