Jak odzyskać pallad z kondensatorów?
Pallad, jeden z najdroższych znanych metali, należy do grupy platynowców, a znany jest od 1803 roku, kiedy to angielski chemik William Hyde Wolaston pracował nad metodami obróbki rud platyny. W trakcie jego badań i doświadczeń okazało się, że zawierają one dwa nieznane dotąd metale: rod i właśnie pallad.

Właściwości palladu

Swoimi właściwościami pallad przypomina platynę, choć jego temperatura topnienia jest niższa. Jest to metal ciągliwy, odporny na korozję. Ze względu na właściwości chemiczne jest powszechnie stosowanym zamiennikiem platyny w katalizatorach samochodowych: reaguje on ze spalinami, eliminując z nich niektóre toksyczne substancje.
Ze względu na doskonałe przewodnictwo prądu jest też chętnie wykorzystywany w elektronice i telekomunikacji. Druty palladowe można znaleźć m.in. w komputerach, telefonach komórkowych, przełącznikach elektrycznych i kontaktach. Z palladu korzystają i takie dziedziny jak medycyna, fotografia czy stomatologia. Izotop palladu stosuje się w leczeniu niektórych nowotworów metodą radioterapii.

Ceny palladu

Pallad jest metalem bardzo cennym, a inwestowanie w niego np. w postaci kolekcjonerskich monet ma wielu zwolenników. Jest to inwestycja, która wydaje się pewna, ponieważ cena palladu jest obecnie wyższa od ceny złota. Jedna uncja, czyli 31,1 gram, kosztuje w chwili powstawania tego tekstu aż 1500 USD.
Wynika to z faktu, że zasoby rud zawierających pallad są na wyczerpaniu. Jego wydobycie utrzymywane jest obecnie w Rosji, RPA, Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych, gdzie występują rudy niklu i miedzi, w których można znaleźć i ten rzadki pierwiastek.
Złom palladu skupujemy zatem głównie w postaci zużytych elementów, wlewek, choć oczywiście przyjmiemy go także w innych formach. Jeśli dysponują Państwo złomem zawierającym ten pierwiastek, nasz skup złomu palladu jest do Państwa dyspozycji w całej Polsce.

Masz pallad? Koniecznie go sprzedaj!

Najczęstszą postacią złomu przyjmowanego przez firmy prowadzące skup palladu są oczywiście zużyte katalizatory samochodowe. Tak pozyskany złom palladu trafia potem na eksport do krajów dysponujących technologią jego odzyskiwania na skalę przemysłową. Ponieważ pallad jest składnikiem wykorzystywanym w produkcji rozmaitych specjalistycznych przewodów, drutów i prętów, skup złomu palladu obejmuje także tzw. druty palladowe.

Pallad w elektronice

Tytuł niniejszego tekstu odnosi się do kondensatorów zawierających pallad, ale metal ten znaleźć można w wielu elementach elektronicznych. Chemicy hobbyści opracowali więc własne metody jego odzyskiwania, których nie należy jednak polecać osobom mało zaawansowanym i niedysponującym dobrze wyposażonymi laboratoriami.
W dużym uproszczeniu odzyskiwanie palladu i innych metali szlachetnych z elektroniki rozpoczyna się od ich obróbki mechanicznej, mającej na celu pozbycie się w jak największym stopniu plastiku. Złom elektroniczny należy rozdrobnić i oczyścić, dążąc do tego, by do obróbki pozostał tylko metal. W kolejnych etapach poddawany jest on obróbkom chemicznym. To jednak dość skomplikowane operacje, dlatego dla wygody naszych Klientów, skupujemy pallad w postaci zużytych elementów.

KONTAKT

Dane rejestrowe
Stellmet S.C.
ul. Sobieskiego 11 lok. E6.
40-082 Katowice
NIP: 634 276 27 27

Siedziba
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 15:00

Dział handlowy
Numery Telefonów:
+48 602 744 434, +48 795 566 548
biuro@stellmet.pl

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem