Jak odzyskać pallad z kondensatorów?
Ze względu na swoje właściwości i możliwości wykorzystania pallad zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność. Jego wartość rynkowa już dawno wyprzedziła wartość złota. Wszystko za sprawą niewielkiej ilości złóż, które zaczynają się wyczerpywać. Z tego właśnie powodu warto oddawać pallad na skup, który jest następnie poddawany recyklingowi i ponownie wykorzystywany.

Co to jest pallad?

Pallad to jeden z najdroższych, ale i jeden z najmłodszych znanych metali szlachetnych. Należy do grupy platynowców. Został odkryty poprzez wyodrębnienie z surowej rudy platyny na początku XIX wieku. Pallad swoimi właściwościami przypomina platynę i jest jej powszechnie stosowanym zamiennikiem, choć jego temperatura topnienia jest niższa. Początkowo przez bardzo długi czas był uznawany za mało użyteczny pierwiastek, który zanieczyszczał złoża platyny oraz rudy miedzi i cynku. Z czasem okazało się jednak, że jest to pożądany składnik katalizatorów spalin, ze względu na swoje właściwości pozwalające na absorpcję tlenu oraz zdolność do redukcji związków węgla.

Jak rozpoznać pallad?

Pallad wykazuje typowe właściwości dobrze znanych metali. Ma duży połysk, jest srebrzystoszary, a podczas obróbki w wysokiej temperaturze staje się ciągliwy i kowalny. Od platyny odróżnia się nie tylko niższą temperaturą topnienia. Jest także lżejszy, twardszy i bardziej wytrzymały. W normalnych warunkach jest bardzo mało reaktywny, a dzięki temu odporny na działanie korozji. Rozpuszcza się dopiero w silnych zasadach oraz kwasie azotowym i siarkowym.

Gdzie występuje pallad i do czego służy?

Pallad znajduje się w ogromnej ilości elementów wyposażenia, podzespołów czy narzędzi, z którymi mamy styczność każdego dnia. Każdego roku prawie 80% jego zasobów trafia na rynek motoryzacyjny. Gdzie pallad występuje w samochodzie? Głównie wykorzystuje się go w katalizatorze, ponieważ reaguje ze spalinami, eliminując z nich niektóre toksyczne substancje. Ponadto pallad można znaleźć w:

  • elektronice (układach scalonych, kondensatory palladowe),
  • medycynie (instrumenty chirurgiczne, przyrządy dentystyczne),
  • jubilerstwie (biżuteria, zegarki).

Odzysk palladu - dlaczego się opłaca?

Naturalne złoża palladu znajdują się tylko w kilku miejscach na świecie. Aktualnie wydobywa się go wyłącznie w Rosji, Kanadzie, Zimbabwe oraz w Republice Południowej Afryki. To jedyne odkryte złoża, a dodatkowo ich zasobność w ostatnich latach mocno się zmniejszyła. Biorąc pod uwagę fakt, że jego popularność wzrasta i jest powszechnie stosowany w przedmiotach codziennego użytku, to warto szukać alternatywnych sposobów jego pozyskiwania. Takim rozwiązaniem jest odzysk i ponowne przetworzenie.

Jak odzyskać pallad? Oddaj go na skup!

Pallad znajduje się w wielu narzędziach, urządzeniach i przedmiotach, które wykorzystujemy każdego dnia w domu czy w firmie. Te, które się zużyją lub uszkodzą, często zalegają w naszych magazynach, garażach, strychach lub wyrzucamy je na wysypisko śmieci. Jak odzyskać ten cenny pierwiastek ze złomu? Absolutnie nie rekomendujemy prób odzyskiwania tego pierwiastka domowymi sposobami. To skomplikowane procesy mechaniczne i chemiczne, dlatego dla wygody naszych Klientów, skupujemy pallad w postaci zużytych elementów i odpadów produkcyjnych.

W naszym skupie palladu złom zostanie poddany profesjonalnym procesom odzyskiwania. Dzięki temu nie tylko zarobisz, ale dodatkowo przyczynisz się do ochrony środowiska. Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z naszymi doradcami - zapewniamy odbiór złomu i spektrometryczne określanie zawartości poszczególnych metali u Klienta.

KONTAKT

Dane rejestrowe
STELLMET Sp. z o.o. sp. k.
ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6,
40-082 Katowice
NIP: 6342762727

Administracja:
Aleksandra Szczepańska +48 533 140 304

Specjalista ds. HR
Daria Kiwic +48 534 719 655Siedziba:
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice
REGON: 241727801
KRS: 0000966521

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 16:00

Dział handlowy
Numery Telefonów:
+48 602 744 434, +48 795 566 548
biuro@stellmet.pl

Zakup i sprzedaż materiałów:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548

Administratorem danych osobowych jest STELLMET Sp. z o.o. sp. k. posiadający adres miejsca wykonywania działalności i adres do doręczeń: ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6, 40-082 KATOWICE, NIP: 6342762727, adres poczty elektronicznej: biuro@stellmet.pl numer telefonu: 602 744 434 lub 795 566 548.
Za pomocą podanych numerów i adresów prosimy o kontaktowanie się z nami. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem