Odzysk metali szlachetnych z elektroniki. Na czym to polega?
Żywotność urządzeń elektronicznych szacuje się przeważnie na okres od kilku do kilkunastu lat. Po tym czasie niezdatny do użytku sprzęt RTV i AGD staje się odpadem, będącym jednak źródłem wielu cennych surowców. Nowoczesne technologie umożliwiają odzyskiwanie ze złomu metali szlachetnych takich jak złoto, srebro czy pallad. Zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość zarobku oraz ponowne wykorzystanie materiałów, których dostępność na rynku jest ograniczona i z roku na rok stale się zmniejsza. Na czym dokładnie polega odzysk metali szlachetnych z elektroniki i dlaczego warto to robić?

Jakie metale szlachetne znajdują się w elektronice?


Metale szlachetne stosowane w elektronice cechują się doskonałą przewodnością elektryczną, a także dużą odpornością na wysokie lub niskie temperatury oraz korozję. Z tego względu wykorzystuje się je do produkcji różnego rodzaju kabli, rezystorów, procesorów, transformatorów, silników, układów, przełączników, płytek i wielu innych komponentów, z których zbudowane są sprzęty elektroniczne.

Jakie metale szlachetne można odzyskać z elektroniki? Oto najczęściej spotykane pierwiastki:

  • złoto,
  • srebro,
  • miedź,
  • platyna,
  • pallad,
  • iryd,
  • cynk,
  • magnez,
  • ołów,
  • inne.

Jak odzyskać metale szlachetne z elektroniki?


Do odzysku metali szlachetnych z elektroniki stosuje się zaawansowane procesy technologiczne. Podczas realizacji tego zadania wykorzystywany jest innowacyjny sprzęt, dostępny wyłącznie w specjalistycznych placówkach. Obróbka mechaniczna, separacja fizyczna, metody pirometalurgiczne i biometalurgiczne – wszystkie te procesy mogą być wykonywane jedynie przed podmioty upoważnione, zaś doborem metody oraz parametrów procesu zajmują się wykwalifikowani i doświadczeni eksperci. Wiele sytuacji wymaga użycia zróżnicowanych metod odzysku z użyciem nowoczesnych maszyn, substancji dodatkowych czy wysokich temperatur.

Warto również pamiętać o tym, że samodzielne odzyskiwanie metali szlachetnych jest niezgodne z obowiązującym prawem. Ponadto nieprawidłowo przeprowadzony proces mógłby stanowić zagrożenie dla środowiska, a także zdrowia i życia osoby wykonującej zabieg bez odpowiednich kwalifikacji.

Dlaczego warto odzyskiwać złoto i inne metale szlachetne z elektroniki?


Nieustanny rozwój przemysłu powoduje stałe zwiększanie ilości sprzętu elektronicznego na rynku. Chętnie wymieniamy urządzenia na nowsze modele spełniające coraz wyższe wymagania użytkowników. Niesie to jednak za sobą konieczność gromadzenia oraz utylizacji wielu ton złomu. Problem ten dotyczy przede wszystkim producentów i dostawców sprzętu, którzy muszą liczyć się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów finansowych. Recykling pozwalający na odzyskiwanie metali szlachetnych jest jednym z najważniejszych sposobów na rozsądne gospodarowanie odpadami elektronicznymi.

Istotnym powodem, dla którego warto odzyskiwać metale szlachetne z elektroniki, jest możliwość zysku. Rynkowe ceny złota, palladu czy irydu są bardzo wysokie. Odzysk metali z elektroniki po prostu się opłaca.

Wyrzucanie sprzętu na złom bez poddawania go procesowi recyklingu jest zwykłym marnotrawstwem – jak się jednak okazuje, nie tylko pod względem finansowym. Naturalne złoża metali szlachetnych z roku na rok coraz bardziej się kurczą, z drugiej zaś strony potrzeby branży przemysłowej stale rosną. Pierwszą oznaką jest oczywiście wzrost cen pierwiastków. Jednak w dalszej perspektywie brak surowców może oznaczać potężny kryzys gospodarczy. Aby uniknąć tego czarnego scenariusza, coraz popularniejszy staje się trend zwany urban mining, czyli górnictwo miejskie. Polega on na odzyskiwaniu przydatnych surowców z odpadów elektrycznych i elektronicznych. Koncepcja ta ma na celu uzupełnianie, a niekiedy wręcz zastępowanie złóż surowców naturalnych nakładami pochodzenia antropogenicznego.

Skup starej elektroniki – czy to się opłaca?


Czy na oddawaniu starej elektroniki na skup można zarobić? To ekologiczne rozwiązanie pozwala pozbyć się złomu w sposób bezpieczny i ekonomiczny. Odzysk złota i innych metali potrafi mocno podreperować budżet, zwłaszcza w przypadku firm działających na dużą skalę w branży przemysłowej. A gdzie sprzedać stary sprzęt? Najlepszym rozwiązaniem będzie skup złomu oferujący m.in. skup srebra, skup platyny, skup palladu, a także innych cennych pierwiastków takich jak złoto, iryd, miedź czy ołów. Posiadasz sprzęty, z których można odzyskać metale szlachetne? Zapoznaj się z naszą ofertą!

Odzysk złota i innych metali szlachetnych z elektroniki – podsumowanie


Odzysk metali szlachetnych ze starej elektroniki to działanie proekologiczne i opłacalne, jednak tylko wtedy, gdy zostanie wykonane w sposób profesjonalny i bezpieczny. Realizacja tego zadania na własną rękę jest niemożliwa, ale przede wszystkim nielegalna. Prawo w Polsce zabrania takich działań w warunkach domowych. Dlatego najlepszym i skutecznym rozwiązaniem jest przekazanie złomu elektronicznego wyspecjalizowanym firmom, które dysponują odpowiednim zapleczem technicznym umożliwiającym efektywny odzysk metali szlachetnych.

KONTAKT

Dane rejestrowe
STELLMET Sp. z o.o. sp. k.
ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6,
40-082 Katowice
NIP: 6342762727

Administracja:
Aleksandra Szczepańska +48 533 140 304

Specjalista ds. HR
Daria Kiwic +48 534 719 655Siedziba:
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice
REGON: 241727801
KRS: 0000966521

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 16:00

Dział handlowy
Numery Telefonów:
+48 602 744 434, +48 795 566 548
biuro@stellmet.pl

Zakup i sprzedaż materiałów:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548

Administratorem danych osobowych jest STELLMET Sp. z o.o. sp. k. posiadający adres miejsca wykonywania działalności i adres do doręczeń: ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6, 40-082 KATOWICE, NIP: 6342762727, adres poczty elektronicznej: biuro@stellmet.pl numer telefonu: 602 744 434 lub 795 566 548.
Za pomocą podanych numerów i adresów prosimy o kontaktowanie się z nami. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem