Odzysk srebra - co warto wiedzieć?
Współcześnie metale szlachetne wykorzystywane są w wielu dziedzinach przemysłu i gospodarki, zaczynając od złotnictwa i fotografii, a kończąc na elektronice. Jednym z nich jest srebro, którego na świecie jest jednak ograniczona ilość. Dlatego bardzo ważny jest jego recykling. Zajmują się nim między innymi skupy srebra, które obecnie bardzo chętnie odkupują nie tylko srebrne przedmioty, jak np. sztućce, ale również materiały fotograficzne, stare narzędzia, a nawet złomy i odpady metaliczne zawierające srebro.

Jak wygląda proces odzysku srebra?

Istnieje wiele rozmaitych sposobów na recykling srebra z różnego rodzaju materiałów. W przypadku tych wykorzystywanych w fotografii jedną ze stosowanych praktyk jest spalanie. Jego wynikiem jest popiół, który zawiera znaczące ilości srebra i jest wykorzystywany we właściwym procesie odzysku srebra. Innym sposobem jest ługowanie. W wyniku tego procesu otrzymywany jest roztwór, z którego wytrącane są następnie siarczki lub chlorki srebra. Niezależnie jednak od wykorzystywanej metody jest to na tyle opłacalne działanie, że każdy skup srebra bardzo chętnie odkupi przedmioty je zawierające.

Przetapianie srebra - co musisz wiedzieć? 

Ważną informacją dla osób chcących sprzedać przedmioty zawierające srebro jest to, że znacząca część z nich zostanie odkupiona tylko po to, by odzyskać z nich ten metal szlachetny. Należy więc pamiętać, że nie będzie możliwości odzyskania tych przedmiotów w ich pierwotnej formie, bo zazwyczaj zostaną przekazane do stopienia w przystosowanych do odzysku piecach. Skupy srebra i wyspecjalizowane zakłady zajmujące się przetapianiem metali najczęściej wykorzystują w procesie odzysku srebra miedź bądź ołów, a także specjalne składniki, których celem jest usunięcie zanieczyszczeń niemetalicznych.

Przetwarzanie odpadów w odzysku srebra

Srebro, tak jak wiele innych metali szlachetnych, ulega procesowi skolektorowania w topiącym się ołowiu lub miedzi. Efektem tego procesu są stopy metali oraz zgranulowany żużel. Ten znajduje swoje zastosowanie na wielu polach i jest bardzo szeroko wykorzystywany w przemyśle. Ważniejsze są jednak stopy miedzi i ołowiu, które na następnych etapach przetwarzania przesyłane są do tak zwanych piecy kupelacyjnych, które, korzystając z właściwości metali szlachetnych, utleniają tylko zwykłe metale. Jak więc widać, proces ten jest niezwykle skomplikowany, a jednocześnie bardzo kosztowny. To sprawia, że domowy odzysk metali szlachetnych jest wręcz niewykonalny w opłacalnym stopniu. Lepiej więc przedmioty zawierające srebro przekazać do wyspecjalizowanych przetwórców.

KONTAKT

Dane rejestrowe
Stellmet S.C.
ul. Sobieskiego 11 lok. E6.
40-082 Katowice
NIP: 634 276 27 27

Siedziba
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 15:00

Dział handlowy
Numery Telefonów:
+48 602 744 434, +48 795 566 548
biuro@stellmet.pl

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem