Odzysk srebra - co warto wiedzieć?
Współcześnie metale szlachetne wykorzystywane są w wielu dziedzinach przemysłu i gospodarki, zaczynając od złotnictwa i fotografii, a kończąc na elektronice. Jednym z nich jest srebro, którego na świecie jest jednak ograniczona ilość. Dlatego bardzo ważny jest jego recykling. Zajmują się nim między innymi skupy srebra, które obecnie bardzo chętnie odkupują nie tylko srebrne przedmioty, jak np. sztućce, ale również materiały fotograficzne, stare narzędzia, a nawet złomy i odpady metaliczne zawierające srebro.

Jak wygląda proces odzysku srebra?

Istnieje wiele rozmaitych sposobów na recykling srebra z różnego rodzaju materiałów. W przypadku tych wykorzystywanych w fotografii jedną ze stosowanych praktyk jest spalanie. Jego wynikiem jest popiół, który zawiera znaczące ilości srebra i jest wykorzystywany we właściwym procesie odzysku srebra. Innym sposobem jest ługowanie. W wyniku tego procesu otrzymywany jest roztwór, z którego wytrącane są następnie siarczki lub chlorki srebra. Niezależnie jednak od wykorzystywanej metody jest to na tyle opłacalne działanie, że każdy skup srebra bardzo chętnie odkupi przedmioty je zawierające.

Przetapianie srebra - co musisz wiedzieć? 

Ważną informacją dla osób chcących sprzedać przedmioty zawierające srebro jest to, że znacząca część z nich zostanie odkupiona tylko po to, by odzyskać z nich ten metal szlachetny. Należy więc pamiętać, że nie będzie możliwości odzyskania tych przedmiotów w ich pierwotnej formie, bo zazwyczaj zostaną przekazane do stopienia w przystosowanych do odzysku piecach. Skupy srebra i wyspecjalizowane zakłady zajmujące się przetapianiem metali najczęściej wykorzystują w procesie odzysku srebra miedź bądź ołów, a także specjalne składniki, których celem jest usunięcie zanieczyszczeń niemetalicznych.

Przetwarzanie odpadów w odzysku srebra

Srebro, tak jak wiele innych metali szlachetnych, ulega procesowi skolektorowania w topiącym się ołowiu lub miedzi. Efektem tego procesu są stopy metali oraz zgranulowany żużel. Ten znajduje swoje zastosowanie na wielu polach i jest bardzo szeroko wykorzystywany w przemyśle. Ważniejsze są jednak stopy miedzi i ołowiu, które na następnych etapach przetwarzania przesyłane są do tak zwanych piecy kupelacyjnych, które, korzystając z właściwości metali szlachetnych, utleniają tylko zwykłe metale. Jak więc widać, proces ten jest niezwykle skomplikowany, a jednocześnie bardzo kosztowny. To sprawia, że domowy odzysk metali szlachetnych jest wręcz niewykonalny w opłacalnym stopniu. Lepiej więc przedmioty zawierające srebro przekazać do wyspecjalizowanych przetwórców.

KONTAKT

Dane rejestrowe
STELLMET Sp. z o.o. sp. k.
ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6,
40-082 Katowice
NIP: 6342762727

Administracja:
Aleksandra Szczepańska +48 533 140 304

Specjalista ds. HR
Daria Kiwic +48 534 719 655Siedziba:
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice
REGON: 241727801
KRS: 0000966521

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 16:00

Dział handlowy
Numery Telefonów:
+48 602 744 434, +48 795 566 548
biuro@stellmet.pl

Zakup i sprzedaż materiałów:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548

Administratorem danych osobowych jest STELLMET Sp. z o.o. sp. k. posiadający adres miejsca wykonywania działalności i adres do doręczeń: ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6, 40-082 KATOWICE, NIP: 6342762727, adres poczty elektronicznej: biuro@stellmet.pl numer telefonu: 602 744 434 lub 795 566 548.
Za pomocą podanych numerów i adresów prosimy o kontaktowanie się z nami. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem