Recykling metali - dlaczego jest ważny?
Recykling metali, czyli główna forma odzysku tych surowców, jest w dzisiejszych czasach niezwykle istotny. Główne kwestie, które przemawiają za ponownym przetworzeniem metali to aspekty ekologiczne, gospodarcze oraz ekonomiczne. O co dokładnie chodzi?

Jakie metale nadają się do recyklingu?

Większość metali nadaje się do ponownego przetworzenia, a co za tym idzie, większość odpadów metalowych można poddać recyklingowi. Najbardziej porządne są elementy, które wykonane są z jednego rodzaju metalu, jednak bez problemu można także przetworzyć różnego rodzaju stopy metali. Do recyklingu można więc oddać przedmioty i elementy wykonane m.in. z aluminium, stali, stali nierdzewnej, miedzi, żelaza czy palladu.

Dlaczego recykling metali jest bardzo ważny?

Recykling metalu jest bardzo ważny przede wszystkim ze względu na wyczerpujące się złoża surowców nieodnawialnych. Przykładowo, aby wytworzyć tonę aluminium, trzeba wykorzystać cztery tony boksytu. Ponowne przetwarzanie metali to więc sposób na zminimalizowanie kosztów produkcji nowo powstałych produktów. Pozyskiwanie metali ze złóż pochłania kilkakrotnie więcej energii i pieniędzy niż ich recykling. Ponadto wiążę się to ze znacznym zanieczyszczeniem środowiska. Recykling jest tańszy, bo proces przygotowawczy materiałów jest krótszy, a co ważniejsze zużywa się mniej wody i mniejsza jest emisja gazów niebezpiecznych dla środowiska naturalnego.

Których metali zaczyna nam brakować?

Szacuje się, że w przeciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu lat wyczerpią się złoża żelaza, palladu, ołowiu, miedzi, złota czy cynku. Brak powszechności recyklingu metali spowoduje, że nie tylko nowe pokolenia, ale i obecne będą miały poważny problem. Minusem w tej sytuacji jest dodatkowo rozwój nowych technologii, które także wykorzystują wiele surowców nieodnawialnych. Każdy może przyczynić się do recyklingu. Jeżeli posiadamy złom, którego elementy zawierają jakiekolwiek metale, warto go oddać na skup (np. na skup palladuskup wolframu, skup złota, skup stali, etc.). Oddawanie złomu na skup ma wiele korzyści. To nie tylko ochrona środowiska, ale także możliwość zdobycia dodatkowych oszczędności. Wiele rodzajów metalu ze względu na wysoki popyt, ma wysoką cenę na skupie.

Recykling metali a ekologia

Procesy wydobywcze wiążą się ze znacznym zanieczyszczeniem środowiska nie tylko odpadami, ale także emisją niebezpiecznych gazów. Przykładowo wytworzenie jednej tony aluminium generuje nawet 15 ton śmieci. Recykling metali szlachetnych i metali kolorowych przekłada się więc na mniejsze zanieczyszczenie środowiska naturalnego, a przede wszystkim na zmniejszenie się ilości zalegających na składowiskach śmieci odpadów. Nawet złom zalegający w domu czy na terenie firmy może mieć niekorzystny wpływ na otoczenie. Trujące elementy mogą dostać się do wód, doprowadzając do poważnych problemów, które mogą skutkować nie tylko zagrożeniem dla środowiska, ale także dla ludzi.

KONTAKT

Dane rejestrowe
STELLMET Sp. z o.o. sp. k.
ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6,
40-082 Katowice
NIP: 6342762727

Administracja:
Aleksandra Szczepańska +48 533 140 304

Specjalista ds. HR
Daria Kiwic +48 534 719 655Siedziba:
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice
REGON: 241727801
KRS: 0000966521

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 16:00

Dział handlowy
Numery Telefonów:
+48 602 744 434, +48 795 566 548
biuro@stellmet.pl

Zakup i sprzedaż materiałów:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548

Administratorem danych osobowych jest STELLMET Sp. z o.o. sp. k. posiadający adres miejsca wykonywania działalności i adres do doręczeń: ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6, 40-082 KATOWICE, NIP: 6342762727, adres poczty elektronicznej: biuro@stellmet.pl numer telefonu: 602 744 434 lub 795 566 548.
Za pomocą podanych numerów i adresów prosimy o kontaktowanie się z nami. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem