Zużyte narzędzia skrawające, takie jak wiertła i frezy, szczególnie te z węglika spiekanego, są cennym surowcem, który nadaje się do recyklingu. W branżach związanych z obróbką metali CNC, w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, wszędzie tam gdzie wykorzystuje się narzędzia do precyzyjnej obróbki, powstaje najwięcej odpadów metalowych do których należy zaliczyć wiertła i frezy.
Przedsiębiorstwa produkujące części do maszyn, form wtryskowych oraz komponenty lotnicze regularnie wymieniają narzędzia. Te z czasem ulegają zużyciu i przestają spełniać wymagania techniczne. Co prawda nie jest sekretem, że zamiast wyrzucać je na złom, warto podjąć współpracę ze skupem. Dla wielu osób temat recyklingu narzędzi skrawających wciąż jest nieznany, a mało kto zdaje sobie sprawę z potencjału odzyskania cennych surowców i korzyści finansowych, jakie może przynieść takie rozwiązanie.
Jeszcze do niedawna standardem było oddawanie narzędzi na złom. Jednak w czasach, kiedy większy nacisk kładziemy na recykling, takie podejście traci na znaczeniu. W wyniku rozwoju procesów odzysku surowców w ostatnich latach, pojawiła się lepsza opcja – oddanie zużytych narzędzi do skupu metali. Dzięki temu cenne surowce, takie jak węglik spiekany, mogą zostać ponownie przetworzone i wykorzystane do produkcji nowych narzędzi.
Dlaczego tak wartościowy jest węglik spiekany? Jest to surowiec znacznie bardziej pożądany niż standardowe narzędzia oddawane na złom, ponieważ charakteryzuje się wyjątkową twardością i odpornością na zużycie, co sprawia, że jego odzysk jest szczególnie wartościowy. W przeciwieństwie do zwykłych metali, które tracą na wartości po przetworzeniu, węglik spiekany stanowi cenny surowiec w przemyśle, który może być ponownie wykorzystany do produkcji nowych narzędzi.
Aby przygotować narzędzia do skupu, warto najpierw upewnić się, że są one odpowiednio oczyszczone z zanieczyszczeń, takich jak smary, oleje czy resztki materiałów. Należy także oddzielić różne rodzaje metali ( jeśli to możliwe. Warto również zadbać o to, by narzędzia były w miarę możliwości w całości, bez większych uszkodzeń mechanicznych, co ułatwi ich ocenę i przetworzenie.
Co jest szczególnie ważne podczas wyceny w skupie? Cena, jaką uzyskamy za zużyte narzędzia w dużej mierze zależy od jakości surowca. Nie bez znaczenia jest również stopień czystości oddawanego odpadu. Im niższy stopień zanieczyszczenia tym wyższa cena jaką możemy otrzymać za sprzedaż narzędzi.
Większość skupów przyjmuje zużyte wiertła i frezy, szczególnie te z węglików spiekanych. Jednak warto przed sprzedażą upewnić się co konkretnie przyjmuje dany skup. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dany punkt przyjmuje narzędzia z domieszkami innych materiałów.
Oddanie zużytych narzędzi do skupu ma jeszcze jedną zaletę – może przynieść zysk i pomóc w oszczędnościach na nowe narzędzia. Oddanie zużytych wierteł, frezów i innych narzędzi do skupu pozwala zredukować koszty zakupu nowych.
W Stellmet nie musisz martwić się o to, czy oddawany materiał spełnia wymagane standardy, ponieważ dysponujemy spektrometrami, które umożliwiają precyzyjne określenie składu chemicznego surowca. Dzięki temu mamy pewność, że każde przekazane narzędzie czy materiał zostanie dokładnie ocenione, a Ty otrzymasz odpowiednią wartość za swoje odpady.
Dołącz do 1000+ firm, które wybrały Stellmet za wysoką jakość obsługi klienta.
Czekasz na nowości? Zapisz się!