Skup palladu




Nazwa pallad pochodzi od Pallas Ateny – greckiej bogini, którą określano jako nieustępliwą i niezłomną. Pallas znaczy „panna, dziewica”. Atena stała się za patronką Aten, uznawano ją za boginię miast i wojny, a także opiekunkę sztuki i mądrości. Pallad nie jest jednak metalem „niezłomnym”. Topi się w stosunkowo niskiej jak na platynowce temperaturze 1555°C. Potrafi jednak zyskać twardość większą od platyny. Odkrywcą palladu był brytyjski lekarz, fizyk i chemik William Hyde Wolaston (1766 – 1828). W 1803 roku opracował on procedurę obróbki rud zawierających platynę, a przy okazji wyodrębnił nieznane do tej pory pierwiastki: rod i pallad.

Pallad

Pallad to dziś jeden z czterech najdroższych metali na świecie. Od pewnego czasu jego cena przekraczał cenę platyny – wystarcza do tego gwałtowny spadek podaży.

Fachowcy twierdzą, że wydobyto już większość złóż palladu znajdujących się w ziemi. Wydobycie trwa jednak nadal, a jego liderem jest Rosja. Niewiele mniej wydobywa Republika Południowej Afryki, za nią w klasyfikacji plasują się Kanada i USA. Rosja ma jednak dodatkowy atut w ręku: w latach 80. ubiegłego wieku, a więc jeszcze w czasach ZSRR, zgromadzono potężne zapasy palladu, które do dziś sprzedawane są na światowych rynkach. Nikt nie wie, ile palladu pozostało jeszcze w rosyjskiej rezerwie, ale biorąc pod uwagę finansowe problemy Rosji, sprzedawana jest zapewne spora część zgromadzonego metalu. Tajemnicę mogą też skrywać Chiny, które słyną z posiadania złóż wielu rzadkich i szlachetnych metali. Być może i tam znajdują się nasycone palladem złoża rud, które prędzej czy później trafią na surowcowe giełdy. Tymczasem każde większe wahanie w podaży palladu może wywołać niemałe zamieszanie w światowej gospodarce.

Złom Palladu 

Pallad pozyskiwany jest przede wszystkim z rud niklu i miedzi. Ten metal szlachetny znany jest kolekcjonerom z monet, takich jak American Palladium Eagle, Maple Leaf Palladium (Kanada) czy Palladium Emu (Australia). Nieobcy jest też jubilerom i fanom biżuterii oraz drogich zegarków, a także „białego złota” (bo potrafi złoto odbarwiać). Niestety, biżuteria z palladu, choć bardzo efektowna, potrafi uczulać. Osoby uczulone na inne metale mogą mieć problem z jej noszeniem.

Na co dzień pallad spotkać można przede wszystkim w katalizatorach spalin. Zastępuje w nich platynę. Z palladem można się spotkać u dentysty (bywa używany do tworzenia wypełnień i protez), w nanotechnologii, przekaźnikach, instrumentach medycznych i świecach zapłonowych w silnikach lotniczych. Od niedawna jest też składnikiem (40%) tzw. szkła metalicznego.

Także elektronika i telekomunikacja wykorzystują pallad w postaci specjalnych drutów, prętów i przełączników. Wykonane z palladu druty służą do produkcji komputerów, telefonów komórkowych, telewizorów, a nawet kontaktów elektrycznych. Złom palladu w postaci drutów jest chętnie widziany jako materiał, który kupimy.

Skup złomu palladu prowadzi do recyklingu tego metalu szlachetnego i umożliwia jego ponowne wykorzystanie. Złom palladu skupujemy zatem głównie w postaci zużytych elementów, choć oczywiście przyjmiemy go także w innych formach. Jeśli dysponują Państwo złomem zawierającym ten pierwiastek, nasz skup złomu palladu jest do Państwa dyspozycji w całej Polsce.

Cena złomu palladu - skup

Dlaczego warto pozbyć się odpadów produkcyjnych i sprzedać je na złom palladu? Cena jest jednym z najważniejszych powodów. Im mocniej kurczą się złoża tego materiału, tym wyższe ceny producenci są w stanie zapłacić za produkty otrzymane metodą recyklingu. Źródła pozyskiwania palladu są ograniczone, natomiast zapotrzebowanie na ten pierwiastek stale znacznie przewyższa jego ilość dostępną na rynku. Sprzedaż zużytych surowców na skup złomu jest więc doskonałą okazją na dodatkowy zarobek!

W poniższym cenniku przedstawiamy konkretne kwoty zakupu materiałów, jakie oferuje nasz skup palladu. Cena została wyznaczona na podstawie dokładnej analizy sytuacji panującej na rynku surowców. Dzięki temu zawierane transakcje są opłacalne zarówno dla nas, jak i naszych Klientów.

W celu uzyskania informacji o aktualnych cenach skupu, prosimy o kontakt!

STELLMET Sp. z o.o. sp. k.
ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6,
40-082 Katowice

Aleksandra Zagórska
Specjalista ds. HR

+48 534 719 655

Kamila Kabzińska
Manager Zarządzający

+48 530 335 579
kamila.kabzinska@stellmet.pl

Siedziba:
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice

REGON: 241727801
KRS: 0000966521
NIP: 6342762727

Natalia Teda
Specjalista ds. administracyjnych

+48 533 140 304
kamila.kabzinska@stellmet.pl

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 16:00

Zakup i sprzedaż materiałów:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548

Magdalena Oleszko
Specjalista ds. administracyjnych

+48 533 148 032
magdalena.oleszko@stellmet.pl

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem