Skup platyny




Roczne wydobycie platyny na świecie nie przekracza 200 ton, ale zapotrzebowanie na ten metal jest o ok. 20% większe. Najwięcej platyny wydobywa się w Republice Południowej Afryki – pochodzący stamtąd surowiec to ok. 70% platyny dostępnej na światowych rynkach.

Platyna - nie tylko wyroby jubilerskie

Platyna kojarzy się przede wszystkim z wyrobami jubilerskimi, ale to nie one przesądzają o popycie na ten metal. Najwięcej platyny zużywa się bowiem w przemyśle motoryzacyjnym, a ściślej: w produkcji katalizatorów spalin. W 2014 roku 101 ton platyny zużyto właśnie w katalizatorach. Ponieważ zdecydowana większość nowych samochodów posiada takie urządzenia do oczyszczania spalin, popyt na platynowce w branży motoryzacyjnej jest wciąż ogromny.

Wkłady katalizatorów stanowią gęstą sieć kanalików pokrytych metalami szlachetnymi, posiadającymi właściwości utleniające. Jednym z nich jest właśnie platyna. To tam dochodzi do neutralizacji pewnej części szkodliwych cząstek, które trafiłyby wraz ze spalinami do atmosfery. Ze względu na wysoką cenę platyny trwają prace nad tańszymi alternatywami. Podobno pojawiły się pierwsze odkrycia w tym zakresie, ale na razie samochody jeżdżą jeszcze z kosztownymi katalizatorami wykorzystującymi metale szlachetne. Skup platyny z katalizatorów będzie więc trwał jeszcze przez długie lata.

Skup złomu platyny

We wspomnianym roku 2014 zużyto też 93 tony platyny do wyrobu biżuterii, przy czym absolutną większość platynowej biżuterii sprzedaje się w Japonii i Chinach. Piękna, lśniąca, odporna na matowienie i niezwykle wytrzymała platyna cieszy się mniejszą popularnością w USA i w Europie. Przemysł chemiczny wykorzystuje platynę do produkcji kwasu azotowego, niezbędnego z kolei do produkcji azotowych nawozów sztucznych. Również niektóre silikony produkowane są z wykorzystaniem platyny służącej jako katalizator utwardzania.

Skup platyny z termopar

Kilka ton platyny rocznie zużywa elektronika. Nawet dyski twarde komputerów pokrywane są cienką warstwą tego szlachetnego metalu. Wielkość twardych dysków systematycznie spada, zatem popyt na platynę nie rośnie z ich powodu nawet przy wzroście produkcji.

Innym powszechnym zastosowaniem platyny są termopary, czyli fragmenty obwodów elektrycznych wykonane z dwóch różnych przewodników. Taka konstrukcja znajduje zastosowanie przede wszystkim w czujnikach temperatury. Nagrzewanie powoduje powstawanie napięcia elektrycznego, które potem można mierzyć. Platyna w termoparach występuje najczęściej w połączeniu z platynorodem, czyli stopem platyny i rodu. Platynowe druty można z powodzeniem poddawać recyklingowi, dlatego są mile widziane w naszej firmie, która prowadzi skup złomu platyny.

Nie wyrzucaj! Sprzedaj na skupie platyny

Jeśli więc posiadacie Państwo elementy zawierające platynę lub inne metale szlachetne, zapraszamy do skontaktowania się z nami. Wystarczy kilka kliknięć w internecie, by zorientować się, jaka jest aktualna cena platyny. Skup tego surowca prowadzimy profesjonalnie, oferując atrakcyjną kwotę za każdy gram. Spektrometria pozwala nam precyzyjnie określać skład chemiczny skupowanego złomu.

Cena tego surowca oferowana dostarczającym zmienia się nieustannie. Wynika to z wahań na światowych giełdach. Możecie więc Państwo śledzić notowania platyny (bez trudu można je znaleźć w internecie) i zdecydować się na odsprzedanie nam jej w momencie, który uznacie za optymalny. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy dysponujecie Państwo większą ilością tego cennego metalu. Możemy go odebrać własnym transportem w całym kraju, a pomiary spektrometrem wykonać u Państwa, na miejscu.

Cena złomu platyny – skup

Platyna jest jednym z najdroższych metali. Równocześnie wydobycie tego pierwiastka jest mniejsze niż aktualne zapotrzebowanie. Co dzieje się, kiedy podaż nie nadąża za popytem? Do gry wchodzi skup metali, wypełniający lukę powstałą na rynku surowców. Oddając zbędne materiały na skup platyny, również możesz mieć swój udział w takim recyklingu.

Ile pieniędzy zarobisz, sprzedając zniszczony sprzęt na złom? Ceny podane w poniższej tabeli zostały zdefiniowane na podstawie wartości rynkowej surowca. Co istotne, operujemy profesjonalnym sprzętem spektrometrycznym, gwarantującym dokładne określenie zawartości pierwiastka w złomie platyny, który nam sprzedasz. Tym samym masz pewność, że cena zawsze będzie adekwatna do zawartości palladu w materiale.

W celu uzyskania informacji o aktualnych cenach skupu, prosimy o kontakt!

Platyna z katalizatorów

Platyna jest powszechnie stosowana w katalizatorach samochodowych. Jej zadaniem jest redukcja substancji toksycznych zawartych w spalinach. Zużyte lub uszkodzone katalizatory warto oddać na skup platyny. Biorąc pod uwagę fakt, że aby pozyskać 1 kg platyny, należy wydobyć 150 ton rudy lub poddać recyklingowi kilka ton katalizatorów, warto sprzedawać te podzespoły na złom. Skup platyny z katalizatorów to także okazja na zgromadzenie dodatkowych środków pieniężnych. Jest to surowiec, na który jest duży popyt, tak więc jego cena jest stosunkowo wysoka. Ostateczna wycena zależy od ilości platyny w danym katalizatorze. Do oceny zawartości procentowej platyny w podzespole wykorzystuje się spektrometr.

Udział platyny z wtórnego rynku w produkcji

Obecnie w procesie wydobywczym pozyskuje się mniej platyny niż wykorzystuje się w produkcji. Jedyną możliwością, aby wyrównać różnicę, jest użycie surowca, który powstał w wyniku recyklingu. Wtórny rynek odgrywa więc istotną rolę w produkcji na skalę światową. Jest to możliwe dzięki temu, że platyna po recyklingu zachowuje wszystkie swoje właściwości fizyczne, a więc jest równie wytrzymała, jak ta pozyskana w kopalni, a sam proces jest nieporównywalnie mniej kosztowny i bezpieczniejszy dla środowiska.

Aby wspomóc rozwój rynku wtórnego, warto sprzedawać na skup nieużywane, uszkodzone przedmioty, które zawierają platynę. Najczęściej odzyskuje się ją z termopar i katalizatorów.

Skup platyny a wartość ekologiczna

Skup platyny odgrywa bardzo ważną rolę w aspekcie dbania o środowisko i ekologii. Przede wszystkim pozwala ograniczyć wydobycie platyny w kopalniach, w których złoża powoli zaczynają się wyczerpywać. Ponadto wydobycie to znaczne koszty, straty energii, wzmożona emisja gazów i zanieczyszczenie środowiska innymi metalami, dlatego recykling pozytywnie wpływa także na te aspekty. Kolejną korzyścią recyklingu i ponownego wykorzystania platyny np. z termopar czy katalizatorów jest zmniejszenie ilości śmieci zalegających na wysypiskach.

STELLMET Sp. z o.o. sp. k.
ul. Jana III Sobieskiego, nr 11, lok. E6,
40-082 Katowice

Aleksandra Zagórska
Specjalista ds. HR

+48 534 719 655

Kamila Kabzińska
Manager Zarządzający

+48 530 335 579
kamila.kabzinska@stellmet.pl

Siedziba:
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice

REGON: 241727801
KRS: 0000966521
NIP: 6342762727

Natalia Teda
Specjalista ds. administracyjnych

+48 533 140 304
kamila.kabzinska@stellmet.pl

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 16:00

Zakup i sprzedaż materiałów:
tel.: 602 744 434
tel.: 795 566 548

Magdalena Oleszko
Specjalista ds. administracyjnych

+48 533 148 032
magdalena.oleszko@stellmet.pl

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem