Srebro to najlepszy przewodnik elektryczny i termiczny spośród wszystkich znanych pierwiastków. Dzięki temu, że jest metalem miękkim, daje się łatwo formować. Jeden gram srebra można dzięki temu zamienić w mikroskopijnie cienki drucik o długości dwóch kilometrów.

Pierwsze wzmianki o wydobyciu i wykorzystaniu srebra dotyczą Grecji, ściślej: regionu położonego ok. 50 km od Aten. Miało to mieć miejsce już w V w. p.n.e. Na przestrzeni dziejów zdarzało się nawet, że srebro bywało więcej warte niż złoto. Ponieważ jednak z czasem jego wydobycie systematycznie rosło, spadała też cena. Dziś istnieją dwa powody, dla których cena srebra znów idzie w górę. Pierwszy z nich to wyczerpywanie się złóż: niektórzy eksperci szacują, że wystarczy ich już tylko na kilkanaście lat. Ponadto srebro jest bardzo potrzebne do różnych zastosowań przemysłowych. W sumie więc inwestycje w srebro, zwłaszcza obliczone na wiele lat, mogą przynosić duże zyski. Znane są prognozy niektórych spekulantów mówiące o tym, że cena za sztabkę wzrośnie z czasem nawet dziesięciokrotnie.

Złom Srebra

Srebro jest więc i będzie cenne jako inwestycja. Można lokować w nim pieniądze np. w mennicach, gdzie dostępne są specjalne srebrne monety. O wiele łatwiej zacząć inwestowanie w metale szlachetne od srebra niż od złota.

Nie wszyscy wiedzą, że ze srebra wytwarzane są… złote medale olimpijskie. Tak, złote medale zawierają tylko ok. 6% złota, reszta to srebro i domieszki. Niezmiennie popularne są komplety srebrnych sztućców. To jednak, podobnie jak biżuteria, wykorzystania ozdobne, natomiast w większej skali srebro odgrywa niebagatelną rolę w produkcji chemikaliów fotograficznych, luster, w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym oraz elektronice.

Typowy samochód zawiera ok. 40 przełączników uruchamiających silnik, hamulce, elektrycznie sterowane lusterka i opuszczane szyby, urządzenia elektroniczne – każdy z nich pokryty jest nierdzewnym srebrem. Srebro współtworzy współczesną elektronikę niezbędną do sterowania samolotami, silnikami, urządzeniami elektrycznymi, systemami bezpieczeństwa, sieciami telekomunikacyjnymi, telefonią komórkową i telewizorami. Większość klawiatur komputerowych wykorzystuje srebrną folię. W systemach audio Hi-Fi najwyższej jakości srebrne kable połączeniowe gwarantują najlepszą jakość sygnału.

Istnieje również tzw. przezroczyste srebro, wykorzystujące niezwykłe właściwości odbijania światła, jakie posiada ten kruszec. Produkuje się z niego specjalną folię na okna, która przepuszcza większość światła do wnętrz, ale odbija promieniowanie słoneczne i chroni w ten sposób pomieszczenia przed upałem. Niekiedy nanosi się takie srebro bezpośrednio na szyby okienne.

Skup złomu srebra


Skup srebra prowadzą dziś najczęściej kantory, lombardy i zakłady jubilerskie. Te jednak zainteresowane są przede wszystkim srebrną biżuterią. Znacznie trudniej sprzedać złom srebra w innych postaciach, takich jak druty, blaszki, srebrne styki, sztabki, luty, ogniwa z akumulatorów lotniczych etc.

Recykling srebra jest zarazem bardzo trudny, ponieważ złom srebra znajduje się w najrozmaitszych przedmiotach, ale w bardzo małych ilościach. Posiadaczy złomu zawierającego srebro zapraszamy serdecznie do nas: prowadzimy skup srebra.

KONTAKT

Dane rejestrowe
Stellmet S.C.
ul. Sobieskiego 11 lok. E6.
40-082 Katowice
NIP: 634 276 27 27

Siedziba
ul. Metalowców 1b, c
41-600 Świętochłowice

Godziny pracy:
pn - pt   7:00 - 15:00

Dział handlowy
Numery Telefonów:
+48 602 744 434, +48 795 566 548
biuro@stellmet.pl

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem